Оболонка SPIRO, мов швейцарський годинник

Оболонка SPIRO

Підприємство «Термо-Ізол» нещодавно ввело в експлуатацію обладнання з виготовлення захисної металевої оболонки SPIRO для попередньо ізольованих труб та фасонних частин для надземного прокладання..


«Конструкція металевої оболонки SPIRO проста і надійна, – розповідає заступник генерального директора з технічних питань ТзОВ «Термо-Ізол»
Володимир Феденко. – Оболонка формується з тонкостінного оцинкованого листового металу, що не кородує.
Продукція відповідає вимогам ДСТУ Б В.2.5- 31:2007 «Трубопроводи, попередньо теплоізольовані спіненим поліуретаном, для мереж гарячого водопостачання та теплових мереж. Труби, фасонні вироби і арматура. Технічні умови». Варто також наголосити, попри те, що даний виріб не включений до «Переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні», він продукується відповідно до вимог нормативних актів в галузі стандартизації і є придатним до застосування в надземних теплових мережах безканального прокладання».

За нормативним визначенням ДСТУ Б В.2.5- 31:2007, труба виду СТ/НМ (сталь/надземні мережі) – це нерозбірний складальний вузол з провідної сталевої труби в пінополіуретановій теплоізоляції із захисною оболонкою з металу, яка є елементом трубопроводу і слугує для захисту від дії атмосферної корозії.
Для формування сталевих оболонок вітчизняні виробники застосовують металеві оцинковані стрічки, або ж тонкостінні алюмінієві листи. На жаль, з огляду на різні технологічні можливості підприємств, є підстави стверджувати, що якість цих виробів не завжди відповідає заявленим параметрам.
Аби забезпечити гарантовано високу якість спірально-сформованої оболонки з оцинкованої сталі, підприємство «Термо-Ізол» нещодавно придбало і ввело в експлуатацію спеціалізовану швейцарську виробничу лінію Spiro® Tubeformer Alpha 6. Це технологічне обладнання дає можливість формувати міцний та герметичний спіральний фальц на оболонках діаметром від 80 до 1250 мм. Швидкість подачі сталевої оцинкованої стрічки може сягати 42 м/хв. Одночасно формується високоякісний замок шва і відбувається профілювання, яке забезпечує жорсткість виробу.


Відмірювання заданої довжини труби-оболонки Spiro відбувається за допомогою датчиків в автоматичному режимі, а задля відрізання до складу виробничої лінії вмонтована синхронізована високоякісна фрезерна пилка.
Швейцарський виробник SPIRO International SA започаткував виробництво спірально-сформованих труб ще 1956 року. Батьками-винахідниками цієї технології стали Ерлінг Дженсен та Лейф Андресен, які 1952 року спромоглись запропонувати революційну ідею формування труб для вентиляційних систем з листового металу. Відтоді Компанія Spiro розробила, виготовила і запатентувала кілька різновидів машин для обробки листового металу. Кожен пристрій сфокусований на певній фазі процесу виробництва різних каналів, фітингів та труб. Тож чимало виробників у різних країнах світу нині прагнуть придбати таке обладнання.
Заступник генерального директора з технічних питань ТзОВ «Термо-Ізол» Володимир Феденко наголошує: «Наше підприємство незмінно та безкомпромісно дотримується найвищих стандартів якості. Ми робимо все можливе, аби мінімалізувати втрати в трубопровідних мережах. Саме тому «Термо-Ізол» системно і осмислено впроваджує найефективніші матеріали і найкращі технологічні рішення. На підприємстві також діє система управління якістю, яка відповідає вимогам ДСТУ ISO 9001-2015. На всіх етапах виробництва «Термо-Ізол» застосовує лише якісні комплектуючі та матеріали». Наприклад, максимальна корозійна стійкість сталевих елементів, які утворюють конструкцію оболонки труби виду СТ/НМ, досягається завдяки застосуванню оцинкованої сталі для холодного профілювання.

ТзОВ «Термо-Ізол» виготовляє оболонки труб, виробів і арматури видів СТ/НМ за технологічною документацією, затвердженою у встановленому порядку, з корозійностійкої сталі згідно з ГОСТ 5582, ГОСТ 5632, сталі тонколистової оцинкованої згідно з ГОСТ 14918 або алюмінієвого листа згідно з ГОСТ 21631 із номінальною товщиною стінки оболонки з тонколистової оцинкованої сталі 0,5-1,0 мм (товщина залежить від діаметра оболонки).
До речі, чинний в Україні ще радянський ГОСТ 14918-80 «Сталь тонколистова оцинкована з неперервних ліній. Технічні умови» (діє до 01.01.2021 р.) залежно від товщини покриття поділяє оцинковану сталь на три класи (див. Табл. 1).

Оболонка SPIRO мал.2

Оболонка SPIRO мал.3

Оболонка SPIRO мал.4

Клас товщиниМаса 1 м2 шару покриття, який нанесений з двох сторін, гТовщина покриття, мкм
П (підвищений)Більше 570 до 855 включноБільше 40 до 60 включно
1Більше 258 до 570 включноБільше 18 до 40 включно
2Від 142, 5 до 258 включноВід 10 до 18 включно

termoizol-logo

Попередньо ізольовані труби та фасонні
частини для надземного прокладання в
захисній металевій оболонці SPIRO.

Оболонка SPIRO мал.5

Для виготовлення захисної металевої оболонки SPIRO для попередньо ізольованих труб та фасонних частин для надземного прокладання ТзОВ «Термо-Ізол» застосовує оцинковану сталь 1 класу.
Без сумніву, саме від технології формування та якості оцинкованої сталі (передовсім, товщини цинкового покриття) залежить довговічність та корозійна стійкість оболонки Spiro. Натомість застосування низькосортних матеріалів, попри здешевлення виробу, обертається незворотними втратами: виріб активно іржавіє і потребує дочасних ремонтів або ж заміни.
Але чи не найбільша перевага продукції, що випускається під брендом «Термо-Ізол», пов’язана з технологією виготовлення теплоізоляції. Для спінювання пінополіуретану «Термо-Ізол» застосовує лише циклопентан.
Після продування міжтрубного простору азотом, який витісняє кисень, розпочинається процес інжекції. Високопродуктивна система змішування і дозування поліуретану KraussMaffei під високим тиском подає компоненти пінополіуретану в міжтрубний простір. Так формується жорсткий шар ППУ, який одночасно є надійним теплоізолятором і конструктивно з’єднуючим елементом між сталевою провідною трубою та захисною оболонкою Spiro.

Ця технологія дозволяє виготовляти попередньо ізольовані труби та елементи трубопроводів повторюваної якості, які мають коефіцієнт теплопровідності ізоляції λ50=0,027 Вт/мК.

Оболонка SPIRO мал.6

Показник теплопровідності, що визначає здатність матеріалу зберігати тепло, важливий для розуміння енергоефективності мереж теплопостачання і ГВП. Коли тепло транспортується на значну відстань від джерела енергії до кінцевого споживача, попередньо ізольовані труби з високоякісною теплоізоляцією з пінополіуретану, котрий спінений за допомогою циклопентану, втрачають в рази менше теплової енергії, аніж подібні труби з іншим типом ізоляції.
Будівництво тепломереж із застосуванням попередньо ізольованих труб з ППУ на основі циклопентану дозволяє додатково, на 13-18%, знизити втрати теплової енергії у порівнянні з технологією спінення вуглекислим газом.
Доведено, що теплоізоляція попередньо ізольованих труб на основі циклопентану має мінімальні показники старіння і забезпечує стабільні теплофізичні показники теплоізоляції при робочій температурі провідної труби не менше 140° С впродовж 30-літнього нормативного терміну експлуатації трубопровідних мереж теплопостачання та ГВП.

Олександр КУРИЛЮК.